Altı Nokta Körler Derneği Logo
Altı Nokta Körler Derneği Genel Merkezi

Görme Engelliler Basımevi ve Akşam Sanat Okulu


GÖRME ENGELLİLER BASIMEVİ VE AKŞAM SANAT OKULU

 

        Okulumuz, basımevi tesisleri 1994 yılına kadar Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulunun bünyesinde iken; bu tarihten itibaren Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri’ne bağlı bir kurum olarak faaliyete geçmiştir.

         Okulumuz, Türkiye’deki görme engellilere yönelik olarak kitap üretim işini gerçekleştirmektedir. Okulumuzun kuruluşundan önce, görme engellilerin en büyük sıkıntısı ders kitabı idi. Ancak ders kitabı konusu basımevinin faaliyete geçmesinden sonra problem olmaktan çıkmıştır. 2000 yılından itibaren de lise ders kitapları basılmaya başlanmıştır.

           Ders kitabı basımı, önceleri sadece MEB yayınevlerinin bastığı kitaplarla sınırlı iken; bugün artık Milli Eğitim Bakanlığı’nın kabul ettiği 322 çeşit ders kitabının tamamı basılmıştır. Artık, görmeyen çocuğumuz, yanında oturan arkadaşı hangi kitabı okuyorsa o da, aynı kitabı okumaktadır.  2007–2008 Eğitim-öğretim yılında görme engelliler ilköğretim okullarında ve kaynaştırmada okuyan 1680 öğrenci; liselerde okuyan 635 öğrenci olmak üzere toplam 2315 öğrencinin okulunda okutulan bütün ders kitapları adreslerine ücretsiz olarak gönderilmiştir. Yine bu eğitim-öğretim yılında bize ulaşan 45 görme engelli öğretmenin bütün ders kitapları ve öğretmen kılavuz kitapları da adreslerine ücretsiz olarak yollanmıştır.

          2008–2009 Eğitim-öğretim yılında da aynı hizmeti sürdürmeye devam edeceğiz.  Bu hizmetlerin zamanında ulaşabilmesi için, öğrencilerimizin, bize bir öğrenci belgesi ve kitabı istedikleri adresleri fakslamaları yeterli olacaktır. Aynı şekilde öğretmenlerimizin de bize, kişisel olarak bir dilekçe yollamaları gerekmektedir. Bunun için çalıştığı ili ve okulu yazarak hangi derslere girdiğini bildirmesi yeterli olacaktır.

           Bunların dışında, üniversitede okuyan öğrencilerimize de ulaşma çabası içerisindeyiz. Bu öğrencilerimiz, ihtiyaç duydukları ders kitaplarını bilgisayara çekerek bize yollamaları halinde kısa süre içerisinde kitaplarını kendilerine yollamaktayız. Ancak bu hizmetten yararlanmak için yazım formatı konusunda bilgi almanız gerekmektedir.

             Basımevimizin bu düzeye gelmesinde geniş katkısı ve desteği olan Milletvekilimiz Sayın Lokman Ayva’ya şükranlarımızı arz ederim. 

  Görme engellilere yönelik olarak edebi eser basımı konusunda da bir miktar mesafe alınmıştır. Daha çok öğrencilere yönelik olmak üzere 200 civarında eser yine sözlük, imla kılavuzu basılarak dağıtımı yapılmıştır.            

               Okulumuza ulaşabileceğiniz adres ve telefonlar aşağıya yazılmıştır. Bu konuda ilgi ve desteğinizi bekliyoruz.

 

Haberler


Geçmiş Olsun Türkiye

Detay

Çelenk fotoğtrafı, üzerinde altınokta körler derneği yazıyor

33. Olağan Genel kurul Sonucu

Detay

Mutlu yıllar yazan yeni yıl kutlama fotoğrafı

Mutlu Yıllar

Yeni yılınızı içtenlikle kutlar; sağlıklı, mutlu, başarılı ve sevgi dolu bir yıl yaşamanızı dileriz.

Detay

etkiniz ab propgramı afişi

Engelli Kadınların Hak İhlalleri Raporu

Detay

Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

1950 yılında kurulmuş olan ve 33 ilde şubesi bulunan, Altı Nokta Körler Derneği bugüne kadar başta eğitim ve istihdam olmak üzere görme engellilere yönelik birçok sosyal ve kültürel projeyi hayata geçirmiş bir sivil toplum örgütüdür.

Detay

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki, Görme Engelli Bireyler İçin LCW Sense Uygulamasını Hayata Geçirdi

Detay