Altı Nokta Körler Derneği
Altı Nokta Körler Derneği

Özürlü Sınavı Kocaman Bir Aldatmaca


ÖZÜRLÜ SINAVI KOCAMAN BİR ALDATMACA

Bugünlerde bazı kurumların, özürlüler için ayrı bir sınav açarak eleman alacağı haberi ile gençlerimiz, kent kent koşup umut yitiriyor. Bu olayın nedenleri ve getirisini fazlaca irdelemediğimizden, özürlü örgütleri de olaya zamanında tavır geliştiremiyorlar.

Öncelikle şu konuları yeniden düşünmek ve tartışmak zorundayız:

 

1.     Her kurumda, her özürlüye göre iş var mı?

2.     Her özürlü her işi yapabilir mi?

3.     Neden kurumlar özürlü personel alırken, işe alınacak işçi veya memur özürlünün hangi işi, hangi araçları kullanarak yapacağını genişçe bildirip, iş arayanın, kendisinin o alanda verimli olup olmayacağını ölçerek başvurmasına olanak sağlamıyorlar?

4.     Neden özürlü örgütleriyle veya bu örgütlerin eğitim birimleriyle sınav açamadan önce ön görüşme yaparak, elemanın niteliğini ve becerisini tartışmıyorlar?

Özelleştirmenin, işten çıkarılmanın yoğun olarak yaşandığı bugünün Türkiye’sinde böyle başı bozuk eleman alımları  neden yaşanır. Şimdiye kadar hiç düşündük mü? Bugüne değin bu konuda kafa yormadığımız ortaya çıkıyor. Şöyle ki, gerek körlerle ilgili derneklerimiz gerekse üst örgütümüzü bu konuyu değerlendiren olumlu olumsuz hiç bir yazı yayınlamadılar ya d a okuma mutluluğuna eremedim. Zaten beni bu satırları karalamaya iten etmen de bu.

Biz uygun çalışma ortamında ve bizim yapabileceğimiz işler belirlenirse başarı oranımız, sağlıklılardan daha iyidir diyerek, sağlıklılarla aramızda fark kalmayacağına inanıyoruz. Gerçekte bu inancın altında feodal kahramanlık öyküleri yatmamaktadır. Örneğin, İzmir’de avukat bir kör hanım, avukat alım sınavına kabul edilmezken, yazman alın sınavına sokulmuş ve doğal olarak da, sınavı kazanamamış. Avrupalı bu durumu duysa kuşkusuz bize gülerdi.

Değerli dostlar, bu rastlantısal bir olgu değildir aslında. İşgücü fazlası nedeniyle, özürlüyü hele hele körü, eğitmeye ve istihdam etmeye gönüllü olmayan bugünkü ekonomiye ve siyasete yön veren odaklar, böylece göz boyamakta, yasak savmakta ve işe çok kör aldığı imajıyla hem görüntüyü kurtarmakta hem de özürlünün beceriksiz ve işe yaramazlığını kanıtlamaktadır.

Bu durumda federasyonumuz ve derneklerimizin yapması gereken, devlet ve devlet dışı sektörlerle özürlü eleman alımında işbirliğini ısrarla talep etmesidir. Böylece iş alanları belirlenirken, alınacak elemanın vasıfları belirlenirken örgütlerimiz, söz ve karar sahibi olacaktır. Bunların önereceği adaylarsa hem işyerlerinde gönül huzuru içinde çalışacak, hem de işyerine en iyi şekilde hizmet verecektir. Böylece özürlü, iş güvencesi elde ederken zaman içinde onu istihdam etmekten korkan işyeri yetkilileri de giderek bu korkudan kurtulup daha çok özürlüyü istihdam eder konuma gelecektir.

Ayrıca özürlü örgütleri ile işyeri yetkilileri arasındaki bu amaç birliği giderek özürlülerin eğitimi rehabilitasyonu konularına da ışık tutacağından daha becerikli, daha kalifiye elemanların yetiştirilmesine zorlanan eğitim kurumları, yaşamla barışık ülke koşullarında, üretken özürlüler yetiştirecektir.

Konunun özürlü örgütlerinde tartışılıp, olgunlaştırılması amacıyla yazdığım yazıyı sonlandırırken, daha çok özürlünün üretici, yaratıcı, yaşamla barışık olduğu yarınların fazla uzak olmaması dileğimdir.

 

 

Çağdaş Görmeyenler Derneği Üyesi

Emekli Öğretmen

KAZIM BOZKURT

 

Haberler


Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

1950 yılında kurulmuş olan ve 33 ilde şubesi bulunan, Altı Nokta Körler Derneği bugüne kadar başta eğitim ve istihdam olmak üzere görme engellilere yönelik birçok sosyal ve kültürel projeyi hayata geçirmiş bir sivil toplum örgütüdür.

Detay

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki, Görme Engelli Bireyler İçin LCW Sense Uygulamasını Hayata Geçirdi

Detay

Geleneksel İftar Yemeği

Geleneksel İftar Yemeği

Altınokta Körler Derneği Genel Merkez İktisadi İşletmesi tarafından görme engelli üyelerimize ve ailelerine yönelik verilen geleneksel iftar yemeği.

Detay

KONFERANS SALONUMUZ ANKARALILARIN HİZMETİNDE

KONFERANS SALONUMUZ ANKARALILARIN HİZMETİNDE

Panel, seminer ve konferanslarınız için modern dekorasyonu, net ve etkili ses düzeni ile 200 kişilik konferans salonumuz uygun fiyatlarla hizmetinizdedir

Detay

GÖRME ENGELLİLER SESLİ BİLGİSAYAR KURSU

GÖRME ENGELLİLER SESLİ BİLGİSAYAR KURSU

Sesli Bilgisayar Laboratuarımızda Sesli Bilgisayar Kursu

Detay

Stüdyo

Stüdyo

Gönüllü okuyucularımız tarafından bugüne dek 1500 den fazla kitap okunmuş, bunlar kaset ve CD lere kaydedilip çoğaltılarak sesli kitap kütüphanesi oluşturulmuştur.

Detay