Altı Nokta Körler Derneği
Altı Nokta Körler Derneği

Bdp Chp Seçim Bildirgeleri Karşılaştırması


BDP CHP SEÇİM BİLDİRGELERİ KARŞILAŞTIRMASI

YAZAN: ARİF ZENGİN

 

Türkiye cumhuriyeti devletini kuran ve bir kaset tertibinin sonrasında yenilenen yeni CHP ile terör ile arasına bir türlü mesafe koyamayan bu nedenle ülkeyi böleceği, parçalayacağından haklı olarak korkulan barış ve demokrasi partisinin seçim bildirgelerini karşılaştırdık.

Bu iki partinin birisini kurtarıcı diğerinin de bölücü, parçalayıcı olarak kabul ediyorsanız aşağıdaki karşılaştırmayı okuyunca çok şaşırdığınızı göreceksiniz. Bilindiği gibi barış ve demokrasi partisi seçimlere emek, demokrasi ve özgürlük platformu olarak katıldı. Bu yüzden bu platformu EDÖ olarak kısalttık.

Bu partilerin seçim bildirgelerinde dikkat çeken bölümleri alarak bir birleriyle özet olarak kıyasladım. Şimdi karşılaştırmamızı yapmaya başlayalım.

EDÖ: Türkiye 1952 yılından

Beri dahil olduğu natodan çıkacak ve ülkedeki bütün yabancı askeri üstler kapatılacaktır.

CHP: etkin bir üyesi olduğumuz NATO ile olan ilişkilerimizi güçlendirerek sürdüreceğiz. Nato’nun caydırıcı bir güç olarak barış ve istikrarın korunmasına ilişkin görevini etkili bir şekilde yerine getirmesini ve günümüz koşullarında Nato’nun konumunun uluslararası barış ve güvenliği koruma yönüne daha fazla ağırlık verilerek yeniden belirlenmesini destekleyeceğiz.

Burada bir birine zıt iki tahüt var siz bir an ön yargılarınız ı bırakın ve bir Atatürkçü olarak kendinize sorunuz Nato’dan çıkmalı mıyız? Yoksa, ilişkilerimizi güçlendirerek sürdürmeli miyiz?.

EDÖ: dış politikada hiçbir gizli anlaşmaya gidilmeyecek yapılan bütün anlaşmalar merkezi meclis ile paylaşılacaktır. 

CHP’nin seçim bildirgesinde buna benzer bir tahüt bulunmamaktadır.

 

EDÖ: silahlı kuvvetler sınır dışı operasyon yapmayacak komşularımızın toprak bütünlüğü ihlal edilmeyecektir.

Türkiye’nin ABD ve İsrail devletleriyle birlikte bölge devletlerine karşı giriştiği hegemonya çabalarına karşı bloğumuz tüm bölge halklarıyla ortak mücadele cephesi savunacak ve bundan sonra bölgede demokratik halklar konfederasyonu hedefiyle hareket edecektir.

CHP: Türkiye’de artış gösteren ABD karşıtlığını dengelemek için Türkiye ile ABD arasında öğrenci, iş adamı, yerel yöneticilerin değişimi, ortak sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenlenmesi gibi toplumsal güven arttırıcı önlemleri hayata geçireceğiz.

Yuuh artık mı dediniz? Ben, bir yorum yapamayacağım.

EDÖ: ab ile tam üyelik ilişkileri yukarıdaki ilkeler çerçevesinde sürdürülecektir.

CHP: Türk dış politikasında kökleşmiş olan Avrupa yönelimi CHP iktidarında devam ettirilecektir.

Türkiye’nin AB’ye adaylığını, CHP başlatmıştır ve bu süreci mutlu sona CHP ulaştıracaktır.

CHP seçim bildirgesinin dış politika bölümünde ab ye üyelik meselesini temel dış politikası olarak belirlemiş oysa EDÖ, Avrupa birliğine girmek konusunda o kadar ısrarcı değil.

EDÖ: özelleştirmelere son; kamu eliyle yapılacak yatırım ve istihdam çalışmaları desteklenerek yasal çalışma süreleri aşağı çekilerek daha fazla istihdam olanakları yaratılacak, uygulanacak yüksek kotalarla ithalat önlenerek yerli üretim teşvik edilecek.

CHP: yukarıdaki taahhüdün CHP’ye ait olmasını ne kadar isterdim oysa CHP seçim bildirgesinde özelleştirmeleri savunuyor sadece Ziraat Bank, Vakıf Bank ve Şeker fabrikalarını özelleştirmeyeceğini belirtmektedir.

EDÖ: zorunlu askerlik uygulaması kaldırılacaktır.

CHP: seçim bildirgesin de EDÖ‘den de, ileri giderek asker mutlaka sivil iradenin kontrolü altına alınacak, zorunlu askerlik azami 6 ay olacak, hatta seçim öncesi vicdani red konusunu tartışmaya açmaktadırlar.

 

EDÖ: herkese eşit parasız sağlık ve eğitim hakkı verilecek, eğitim temel ve her kademesi ücretsiz bir kamu hizmeti haline getirilecek,  her yerde ikili eğitimden tekli eğitime geçilecek sınıf mevcutları en fazla 24 olacaktır.

CHP: yukarıdaki taahhütleri CHP’nin seçim bildirgesinde görmeyi isterdiniz değil mi? Maalesef CHP’nin seçim bildirgesinde eğitim, sağlık gibi temel hakların dahi ücretsiz olacağına dâhil tek bir söz bulunmamaktadır.

EDÖ: vergilendirilmesi gerekirken yüksek faizli geri ödemeli   borç alınan sermaye hak ettiği oranda vergilendirilecek ve vergi yükü çalışanların sırtından alınarak adil bir vergi dağılımı yapılacak.

CHP: seçim bildirgesinde her hangi bir sosyal demokrat partinin ilgilene bileceği kadar emek ve sermaye çelişkileriyle ilgilenen CHP bu konuda da EDÖ’nin gerisinde kalmış görünüyor.

EDÖ: temel gıda, sağlık ve eğitim alanında vergi uygulaması kaldırılacak, lüks tüketim tanımı yeniden yapılacak, kayıt dışı ekonomiyle etkin bir şekilde mücadele edilecek ve askeri ücretten vergi tamamıyla kaldırılacak.

CHP: seçim bildirgeleri karşılaştırıldığı zaman görüleceği gibi bu konuda da EDÖ, CHP’den bir boy öndedir.

EDÖ: taşören e son verilecek ve sözleşmeli çalışanlar kadroya geçirilecektir.

Çalışanlara uygulanan her türlü ayrımcılık kaldırılacak ve lokaut bir hak olmaktan çıkarılacak, her kese eşit parasız sosyal güvence, düşük gelirlilere sosyal yardımlar yapılacaktır.

CHP: seçim bildirgesinde lokautdan bahsetmemektedir.

EDÖ: demokratik özerk bölgesel yönetimler kurulacaktır

CHP: seçim bildirgesinde Avrupa özerklik şartı ve yerel yönetimlerin özerkliğine daha fazla önem vermektedir.

EDÖ: 12 Eylül darbesinin ürünü olan YÖK ve MGK kaldıracak.

CHP: seçim bildirgesinde benzer bir tahütte bulunmaktadır.

 

EDÖ: HSYK’nın yapısı adalet teşkilatının lehine yeniden yapılandırılacaktır ve özel yetkili mahkemeler kapatılacak.

CHP: aynı şekilde seçim bildirgesinde bulunmaktadır.

EDÖ: ana dilde eğitim her kez için bir hak olarak kabul edilecek Türkçenin yanında ikinci, üçüncü dillerde de eğitim yapılacak.

CHP: seçim bildirgesinde özgürlükçü demokrasi ve kürt sorununun demokratik çözümü gibi sözlerle üstü kapalı bir şekilde yukarıdaki taahhütleri kabul etmektedir.

EDÖ: bütün siyasi tutuklular için ayrım yapılmadan af çıkarılacak.

EDÖ: başörtüsüne konulan fiili ve idari bütün yasaklara son verilecektir.

CHP: seçim bildirgesinde özgür üniversite sloganıyla neyi kast ettiğini gelin siz tahmin edin.

 EDÖ: cem evleri ibadet hane statüsü kazanacak,  her türlü dokunulmazlıklar kaldırılacaktır.

 CHP: seçim bildirgesinde hemen hemen aynı sözlerle benzer taahhütlerde bulunmaktadır.

EDÖ: engelliler ile ilgili yerinde tespitler yapmış ve engelli kitlesinin beklentilerini neredeyse bire bir karşılayan bir program hazırlamıştır.

CHP: seçim beyannamesinde engellilerin sorunlarını ve çözüm yollarını en doğru tespit eden partidir. Ancak, CHP de Parti Meclis üyesi ve önceki engelliler konfederasyonu başkanı, Sayın Turhan İçli’nin etkisini ve bu alanda doğayen olarak kabul edilen Sayın Turhan İçli Faktörüne EDÖ’nün sahip olmadığını da hatırınızdan çıkarmayınız.

Bu yazımı bir yorumla bağlamak istemiyorum yorum sizin.

 

 

 

 

 

 

okumayın

Arifzengi1907@hotmail.com

 

0505 255 52 88

01.06.2011

 

 

 

Haberler


Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

1950 yılında kurulmuş olan ve 33 ilde şubesi bulunan, Altı Nokta Körler Derneği bugüne kadar başta eğitim ve istihdam olmak üzere görme engellilere yönelik birçok sosyal ve kültürel projeyi hayata geçirmiş bir sivil toplum örgütüdür.

Detay

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki, Görme Engelli Bireyler İçin LCW Sense Uygulamasını Hayata Geçirdi

Detay

Geleneksel İftar Yemeği

Geleneksel İftar Yemeği

Altınokta Körler Derneği Genel Merkez İktisadi İşletmesi tarafından görme engelli üyelerimize ve ailelerine yönelik verilen geleneksel iftar yemeği.

Detay

KONFERANS SALONUMUZ ANKARALILARIN HİZMETİNDE

KONFERANS SALONUMUZ ANKARALILARIN HİZMETİNDE

Panel, seminer ve konferanslarınız için modern dekorasyonu, net ve etkili ses düzeni ile 200 kişilik konferans salonumuz uygun fiyatlarla hizmetinizdedir

Detay

GÖRME ENGELLİLER SESLİ BİLGİSAYAR KURSU

GÖRME ENGELLİLER SESLİ BİLGİSAYAR KURSU

Sesli Bilgisayar Laboratuarımızda Sesli Bilgisayar Kursu

Detay

Stüdyo

Stüdyo

Gönüllü okuyucularımız tarafından bugüne dek 1500 den fazla kitap okunmuş, bunlar kaset ve CD lere kaydedilip çoğaltılarak sesli kitap kütüphanesi oluşturulmuştur.

Detay