Altı Nokta Körler Derneği
Altı Nokta Körler Derneği

Yeni Chp’ye, Yeni Engelli Milletvekili Yakışır


Sevgili dinleyicilerimiz. Önceki Yazı İşleri Müdürü tarafından yayınlanması gecikleştirilmiş, olan Arif Zengin’in  “YENİ CHP’YE, YENİ ENGELLİ MİLLETVEKİLİ YAKIŞIR” başlığını taşıyanyazısını, güncelleyerek yayınlıyoruz. Bu gecikmeden dolayı yazarımızdan özür diliyoruz.

YENİ CHP’YE, YENİ ENGELLİ MİLLETVEKİLİ YAKIŞIR

 

YAZAN: ARİF ZENGİN

 

Yeni CHP’ye yeni engelli milletvekili yakışır. Öyle ya. CHP yeni olurda, engelli milletvekili eski mi olur? Olmazmı? Olur, tabi olur. Ama Şafak Pavey gibi yeni engelli milletvekili adayı Türkiye’de yok muydu da, yurt dışından ithal getirdiniz? Gibi bir soru insanın aklına gelmiyor değil.

Bence, aşağıda da ayrıntılı olarak bahsedeceğimiz özelliklere sahip, bir engelli milletvekili adayını, Türkiye’de yaşayan engelliler arasından bulamayacaklarını bildikleri için, doğrudan Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Şafak Pavey’i tespit etmiş ve CHP İstanbul birinci bölge 5. sıradan aday göstermişlerdir.

Şafak Pavey’de benzer bir itirafta bulunuyor.

NTV’de yayınlanan, “Gece Gündüz” adlı bir programa katılan Şafak Pavey, milletvekili olmak, hiç aklımdan geçmedi. Sayın Gürsel Tekin arayınca çok şaşırdım diyor.

Televizyonu izlerken, Şafak Pavey, engellilerin Kemal Derviş’imi olacak acaba? Diye düşünmekten kendimi alamadım.

Kemal Derviş’te hatırlayacağınız gibi, Dünya Bankasında çalışırken, Bülent Ecevit tarafından ekonominin başına paraşütle indirilmişti. Sonra DSP’yi dağıtarak, CHP’ye geçti ve genel başkan yardımcısı yapılmıştı.

Aynı Kemal Derviş gibi, Şafak Pavey’de birden CHP’ye paraşütle indiriliyor.

Şimdiden büyük bürokrat, Birleşmiş Milletler de çalışıyor diye, propagandasına başlanıldığına göre, Kemal Derviş modelinde olduğu gibi, her halde Şafak Pavey eliyle insan hakları ile ilgili ithal kanunlar, Türkiye’ye yeniden dayatılacak.

Peki, kimdir Şafak Pavey? Bu sorunun cevabını, yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda bulacağınızı umuyorum.

Şafak Pavey, yeni CHP’nin yeni milletvekili olacağına göre, öncelikle yeni CHP’nin bazı isimlerini yakından tanıdıktan sonra, tablonun bütünü içerisinde Şafak Pavey’i daha iyi tanıyabileceğimizi düşünerek, önce yeni CHP’yi ve yeni yöneticileri tanıtacağım. Daha sonra Şafak Pavey ile bu tanıtacağımız kişileri nasıl aynı kare de buluştuklarını, neden Şafak Pavey’i tercih ettiklerini daha iyi anlayacaksınız.

Peki, nasıl kişiler var, yeni CHP’nin yeni yöneticileri arasında?

 Şimdi, bazı isimlere bir mercek tutarak, onları kısaca daha yakından tanıyalım.

 

1- Genel Başkan Kılıçtaroğlu: bir kaset tertibinin arkasından iş başına gelen Kılıçtaroğlu  başta, gürsel tekin olmak üzere aşağıdaki kişileri bizzat kendisi partiye davet etmiştir.

2- Sezgin Tanrıkulu Genel Başkan Yardımcısı: bilindiği gibi, haburdan Türkiye’ye gelen ve pişman değiliz, liderimiz Apo’dan mesaj getirdik diyen, teröristlerin avukatlığını yapmıştı.

3-Sena Kaleli Genel Başkan Yardımcısı: hemen hatırlayacaksınız; ben Atatürk devrimlerinin bekçisi olmak zorunda değilim demişti.

4- Bülent Kuşoğlu:  Partinin, Ankara 1. bölge milletvekili adayı ne demişti. Tarikatların kapatılması yanlış olmuştur. Tarikatlar, toplumsal hayatta olmazsa olmaz, bir öneme sahiptir.

5-Muhammet Çakmak Parti Meclisi Üyesi: hatırlanacağı gibi, Fetullah Gülen’e, gerici diyenler terbiyesizdir. Hoca efendiye hakaret edilmektedir diyen, şimdi de İstanbul milletvekili olan adayı yapılan ve CHP’ye gelmeden önce, birkaç parti dolaşmış parti meclisi üyesi.

6-Aydın Ayaydın İstanbul Milletvekili: Ergenekon içerisinde, mafyalar, çeteler var yargılamalar devam etmelidir diyen, eski Doğru Yol Partili yeni transfer.

Bu örnekleri artırabiliriz. Ancak, anlatmak istediğim, yeterince anlaşılmıştır sanırım. Bu nedenle, şimdi tekrar Şafak Pavey bahsine dönelim

Öncelikle, öğrenebildiğimiz kadarıyla hayat hikâyesinden başlayalım.

Şafak Pavey, uzun süre yurt dışında yaşadıktan sonra, İngiliz vatandaşlığına geçen ve Türkiye’ye döndükten sonra, sözde ermeni soykırımı iddialarıyla Türkiye’yi soykırımcı ilan eden, deneyimli gazeteci Ayşe Önal’ın kızıdır. Ayşe Önal, Ergenekon davasında da Atatürkçüleri terörist olmakla suçlayanların cesur kalemidir. Bir not olarak belirtmeden geçemeyeceğim. Artık hepimizin adını ezberlediği, Tuncay Güney’i de yakından tanıyorsunuz.

Hatırlayacaksınız, Tuncay Güney’in itiraflarıyla başlayan ve yüzü aşkın Atatürkçü, devrimci, yurtseverlerin tutuklu olarak yargılandığı bir dava halen sürmektedir. Tuncay Güneyin akıl almaz iftiralarından biriside, Doğu Perinçeğ’in referansıyla, kuzey ırağa iki tır içinde, 12.000 silahı götürdükleri ve bu silahların 6000 âdetini barzaniye, 6000 adetini de, PKK’ya verdiklerini iddia etmişti. Bu silahlar, gümrükten geçip Irağa giderken, Tuncay Güney’in yanında araçların içinde kim varmış biliyor musunuz? Çok değerli gazetecimi, Ayşe Önal.  İş kendisine kadar dayanınca tabi, Tuncay Güney’in bu iddialarını yalanlamakta ve yüzleşme çağrısı yapmak zorunda kalan, işte bu deneyimli gazetecimiz Ayşe Önal’ın kızı olan, Şafak Pavey. Bugün 34 yaşında, 1977 doğumludur.

Westminster Üniversitesi'nin, ''Uluslararası İlişkiler'' ve ''AB Politikaları'' olmak üzere iki bölümünden mezun olmuş ve üst lisans yapmış. Agos Gazetesi'nde yazmış.

Türkiye’den ayrılmadan önce, en son Reha Muhtarın TRT’de sunduğu, “Ateş Hattı” programında asistan olarak çalışırken, 18 yaşında evlendiği eşinin peşinden her şeyi bırakıp İsviçre’ye gitmiş.

1 yıl sonra, İngiltere de bulunduğu zaman, burada Londra metrosunda bir kişiye yardım etmek isterken, 19 yaşında iken, metro raylarına düşerek, sol kolu ve sol bacağı metronun altında kalarak, bir kol ve bir bacağını kaybetmiş. Eşi, kaza yaptıktan sonra, hiç aramamış ve boşanmışlar.

Şafak Pavey, bu olaydan sonra, engellilikle tanışmış ve Birleşmiş Milletlerde iş bularak Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Dünya Sekreteryası’na atanmış, ilk özel kalem olarak yıllarını mülteci kamplarında zor koşullarda yaşayanların yanında geçirmiş.
Halen ''diplomat'' kimliğiyle Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi olarak, 8 ülkede, engelliler, işsizler, evsizler ve göçmenler ile ilgili çalışmalar yapıyormuş.

Bu işleri, dolayısıyla çeşitli ülkelerde yaşamış ve sıkı durun, Türkiye’den 15 yıl uzak kalmış.

NTV televizyonunda, katıldığı “Gece Gündüz” adlı programda spiker soruyor. Peki, Türkiye’de, yaşanan sorunlar nelerdir? Ne gibi çalışmalar yapacaksın?  Bu soruya verdiği cevaplar ise, milletvekili olarak, ne kadar başarılı olacağını gösteriyor.

Şafak Pavey’in, hatırladığı en önemli sorun, yıllar önce Ahmet Kaya’ya, kaşık çatal atılması ve kürt sorunu imiş. Başkaca bir sorun söyleyemeyen Şafak Pavey, Türkiye’de yaşanan hangi insan hakları ihlallerini çözecek. Engellilerin, hangi problemlerini meclis kürsüsünden haykıracak, varın siz düşünün.

Ben, bu programı izlerken, bir insan nasıl bu kadar ülkesine, ülkesinin insanına yabancılaşabilir diye düşündüm.

Acaba Şafak Pavey’e, “Atatürk, bağımsızlık, benim karekterimdir.” diyerek neyi kast etmek istemiştir diye sorsak, ne karşılık verir, ya da, CHP’nin 2. Genel Başkanı kimdir? desek ne cevabı verir, çok merak ediyorum.

Yazımı, yeni CHP ülkesine, ülkesinin engelli, engelsiz bütün insanlarına bu kadar yabancılaşmış, başka bir engelli aday bulabilir miydi? Sorusunu, kesinlikle böyle bir engelli bu ülke insanı arasından bulunamaz.  Sorusunu tartışarak, bitirmek istiyorum. Son olarak, Şafak Pavey’de dahil, yukarıda saydığımız CHP’li isimleri AKP’lilerden ayıran, ne gibi farkları vardır? Bu kişilerin, AKP’lilerden ayıran, ne gibi özellikleri bulunmaktadır? Değerli okurlarımız, bunu düşünerek taktir etsinler.

 

Arif zengin

Altınokta körler derneği genel yönetim kurulu üyesi

0505 255 52 88

                                                                                                                              19.05.2011

 

 

 

Haberler


Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

1950 yılında kurulmuş olan ve 33 ilde şubesi bulunan, Altı Nokta Körler Derneği bugüne kadar başta eğitim ve istihdam olmak üzere görme engellilere yönelik birçok sosyal ve kültürel projeyi hayata geçirmiş bir sivil toplum örgütüdür.

Detay

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki, Görme Engelli Bireyler İçin LCW Sense Uygulamasını Hayata Geçirdi

Detay

Geleneksel İftar Yemeği

Geleneksel İftar Yemeği

Altınokta Körler Derneği Genel Merkez İktisadi İşletmesi tarafından görme engelli üyelerimize ve ailelerine yönelik verilen geleneksel iftar yemeği.

Detay

KONFERANS SALONUMUZ ANKARALILARIN HİZMETİNDE

KONFERANS SALONUMUZ ANKARALILARIN HİZMETİNDE

Panel, seminer ve konferanslarınız için modern dekorasyonu, net ve etkili ses düzeni ile 200 kişilik konferans salonumuz uygun fiyatlarla hizmetinizdedir

Detay

GÖRME ENGELLİLER SESLİ BİLGİSAYAR KURSU

GÖRME ENGELLİLER SESLİ BİLGİSAYAR KURSU

Sesli Bilgisayar Laboratuarımızda Sesli Bilgisayar Kursu

Detay

Stüdyo

Stüdyo

Gönüllü okuyucularımız tarafından bugüne dek 1500 den fazla kitap okunmuş, bunlar kaset ve CD lere kaydedilip çoğaltılarak sesli kitap kütüphanesi oluşturulmuştur.

Detay